CNC

کنترلر CNC

در دستگاه‌های CNC، طراحی یک قطعه مکانیکی و برنامه تولید آن کاملاً خودکار انجام می‌شود. هندسه مکانیکی جسم با استفاده از نرم‌افزارهای طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) تعریف شده و پس از آن به وسیله نرم‌افزارهای تولید به کمک کامپیوتر(CAM) به دستورات تولیدی و ساختی تبدیل می‌شود. سرانجام این دستورات که برای سیستم یک ماشین تولیدی قابل فهم است، روی یک CNC بارگذاری می‌شوند. یکی از مهمترین بخش های هر دستگاه CNC ، قسمت کنترلر می باشد. کنترلر وظیفه خواندن خطوط برنامه و تبدیل آنها به پالس های خروجی قابل اجرا برای موتورها ،اسپیندل و سایر قسمتهای دستگاه CNC و …  به عهده دارد. همین طور کنترلر امکان مشاهده فرآیند کار (تا چه خطی از G-Code اجرا شده است و یا ماشین چه آلارمی را اعلام میکند را به اپراتور می دهد). در برخی کنترلها امکان اصلاح G-Code و یا مشاهده 3بعدی قطعه کار،شبیه سازی فرآیند و سیستم های خطایابی اتوماتیک در نظر گرفته شده اند.

بنا به یک تقسیم بندی معمول کنترلرها را به دو نوع حرفه ای و آماتوری تقسیم بندی می کنند. کنترلرهای حرفه ای معمولا برای دستگاه هایی که نیاز به دقت و قابلیت اعتماد بالا دارند بکار میروند . کنترلر های آماتوری در واقع کنترلرهایی هستند که وجه اصلی آنها قیمت پایینتر آنهاست و در بسیاری از مواقع یک نرم افزار هستند که بر روی یک PC عمومی نصب شده اند و با یک کارت واسط(اینترفیس) به دستگاه متصل میشوند. کنترلهای آماتوری معمولا در دستگاه هایی که خطای عملکرد احتمالی آنها باعث صدمه یا خسارت گران قیمتی نمی شود بکار می روند.

یک از پر استفاده ترین کنترلرها، کنترلر Mach3 می باشد. کنترل Mach3 در بسیاری از دستگاه های چینی و ایرانی بکار رفته است. به نوعی که بیش از دو سوم بازار کنترلرهای آماتوری جهان در اختیار این برند می باشد.(به نقل از نظرسنجی سایت سی ان سی کوک بوک)این کنترل با کارتهای واسط گوناگونی به بازار ارایه شده است. یکی دیگر از کنترلرهایی که در بازار ایران استفاده فراوانی دارد کنترل رادنیکس می باشد. از لحاظ اصول ساخت و طراحی مشابه مچتری می باشد. این کنترل هم در ابتدا با  USB و در نسخه نهایی با برد شبکه ارایه می گردد. یکی دیگر از کنترلرهایی که خصوصا برای دستگاه های چوب و منبت CNC در ایران بکار می رود کنترلر سینتک می باشد. این کنترلر یک کنترلر حرفه ای و صنعتی میباشد که امکان نمایش گرافیکی را نیز دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *